Jak właściwie wybrać zarządcę nieruchomości?

Zarządzanie zwłaszcza dużymi i drogimi nieruchomościami nie jest na pewno zajęciem łatwym. Właśnie dlatego właściciele czy współwłaściciele nieruchomości zamiast samodzielnie planować wydatki i działania, które mogą przynieść zysk z posiadanego obiektu, wolą zdać się na profesjonalistów, którzy fachowo zajmą się obiektem i będą zarządzać nim z głową, tak by zminimalizować wydatki i zmaksymalizować zyski.

Wbrew pozorom jednak wcale nie tak łatwo jest znaleźć dobrego zarządcę nieruchomości. Przede wszystkim powinien to być doświadczony i świetnie zorganizowany fachowiec o nieposzlakowanej opinii. Dobry zarządca musi posiadać nie tylko rozległą wiedzę, ale i wykształcenie wyższe, studia podyplomowe, niezbędną licencję do wykonywania pracy i stosowne ubezpieczenie na kwotę nie mniejszą niż 50 tysięcy euro. To jednak tylko część wymagań. Nawet kiedy jest się już zarządcą, specjalista musi nie tylko prawidłowo wykonywać pracę, ale i stale podnosić swoje kwalifikacje. Na dokształcanie się musi poświęcić minimum 24 godziny w roku.

 

Jakie dokładnie obowiązki należą do zarządcy?

Wymagania na podjęcie pracy zarządcy są imponujące, ale nie można się im dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę specyfikę pracy na tym stanowisku. Zarządca musi być właściwie wszechstronny i mieć rozległą wiedzę z różnych dziedzin. Dobry zarządca musi być biegły nie tylko w kwestiach związanych z prawem czy podatkami i administracją, ale dobrze, gdy ma też chociaż ogólną wiedzę z budownictwa, zagospodarowania przestrzennego czy zarządzania zabytkami i ich konserwacją (jeśli ma zająć się obiektem starszej daty). Dobry zarządca musi mieć jednak przede wszystkim smykałkę do zarządzania. W końcu do jego głównych obowiązków zalicza się nie tylko planowanie wydatków, ale i takie działania, które mają na celu generowanie coraz większych zysków. Nieruchomość pod jego rządami ma nie tylko pięknie się prezentować i nie stracić na wartości, ale dodatkowo również i przynosić zyski, im większe, tym lepiej.

 

Dlaczego warto zdecydować się na usługi profesjonalisty?

Chociaż zatrudnienie naprawdę dobrego zarządcy to kolejny wydatek, to jednak właściciele nieruchomości doskonale wiedzą, że na dłuższą metę można w ten sposób sporo zaoszczędzić i jeszcze więcej zyskać. Zarządca to w końcu człowiek od wszystkiego. Nie tylko zajmie się obiektem, ale i zadba o to, by zaoszczędzić możliwie najwięcej pieniędzy. Dobry zarządca zminimalizuje koszty ogrzewania, zatrudni najtańsze i najlepsze ekipy do napraw, wybierze odpowiednie instalacje i materiały, by remont nie był drogi, ale jednocześnie wystarczył na wiele lat. Jednocześnie zaprezentuje nieruchomość tak, że przyciągnie inwestorów, przedsiębiorców i osoby, które zechcą wynająć lokale w obiekcie i zgodzą się zapłacić nawet wysoki czynsz za korzystanie z nieruchomości.

Zarządzanie...

Nieruchomości i lokale postkomunalne wciąż jeszcze rządzą się swoimi prawami...

Utrzymanie czystości w...

Zarządca budynku zajmuje się nie tylko wszystkimi kwestiami prawnymi...

Zobacz także

dalmierze

Polecamy