Jakie cechy powinien mieć dobry zarządca?

Zarządzanie nieruchomościami to niewątpliwie zajęcie bardzo odpowiedzialne, a jednocześnie szalenie absorbujące, zwłaszcza jeśli pod opiekę bierze się dużą nieruchomość lub całe osiedle. Nic zatem dziwnego, że zarządcą nie może zostać każdy, a jeszcze do niedawna przepisy jasno określały, że o stanowisko mogą ubiegać się jedynie osoby po studiach, które w dodatku posiadają niezbędną licencję i mogą udokumentować zdobyte doświadczenie. Chociaż dziś te kryteria i wymagania co do kandydatów nie są już tak surowe, to jednak nie znaczy, że łatwiej jest znaleźć osobę, która dobrze zajmie się nieruchomością – nie tylko weźmie odpowiedzialność za kwestie administracyjne, ale również zatroszczy się o to, by nieruchomość zaczęła przynosić dodatkowe zyski.

 

Doświadczenie – co można zyskać, zatrudniając fachowca?

Dobry zarządca powinien mieć przede wszystkim rozległą wiedzę. Wskazane jest, by znał się nie tylko na samym zarządzaniu, finansach, podatkach czy ekonomii, ale i na budownictwie, gospodarce przestrzennej czy posiadał podstawową wiedzę z zakresu prawa. Wszystko to może przydać się mu w codziennej pracy – zarówno przy planowaniu wydatków i oszczędności, ale i przy rozwiązywaniu bardziej złożonych problemów.

 

Zarządca powinien mieć też do swojej pracy specjalne predyspozycje czyli zestaw cech charakteru, które powinny ułatwić mu pracę nawet wtedy, kiedy na jego barkach spoczywać będzie rekordowa duża liczba obowiązków. Wzorowy zarządca powinien być przede wszystkim cierpliwy. To właśnie ta cecha sprawia, że nie tylko potrafi wiele razy słuchać tych samych skarg i zażaleń klientów czy mieszkańców osiedla, ale i skrupulatnie planować kolejne działania, które podniosą z czasem komfort przebywania i mieszkania w obiekcie.

 

Nie to przecenienia są też spokój, opanowanie i przede wszystkim wzorowa organizacja czasu. Ta ostatnia cecha przydaje się zwłaszcza specjalistom, którzy zarządzają dużymi obiektami i całymi osiedlami, na których na co dzień pamiętać trzeba o wielu sprawach. Doskonale zorganizowany zarządca ma zawsze wszystko pod kontrolą – zarówno dokumentację, codzienne sprawy administracyjne, jak również wszystkie kwestie związane z remontami czy rozwojem nieruchomości.

 

Na wagę złota są też z jednej strony doświadczenie, a z drugiej zainteresowanie nowoczesnymi technologiami. Doświadczony zarządca nie tylko pracuje sprawnie, ale wie, jak planować pracę, wybierać podwykonawców czy organizować przetargi, by koszty utrzymania obiektów nie były za wysokie. Z kolei nowoczesne technologie, w tym przede wszystkim nowoczesne aplikacje do zarządzania nieruchomościami, przydać się mogą nie tylko do tworzenia profesjonalnej dokumentacji, ale przede wszystkim do wygodnej i błyskawicznej komunikacji z klientami.

Ochrona obiektu

Do podstawowych obowiązków zarządcy nieruchomości należy nie tylko...

Trudny wybór firmy...

Zarządca nieruchomości nie tylko troszczy się o stan techniczny budynku, ale i...

Zobacz także

dalmierze

Polecamy