Zarządca nieruchomości – odpowiedzialne i prestiżowe zajęcie

Zarządzanie nieruchomościami to bardzo szerokie pojęcie, bo oznaczać może tak samo nadzorowanie niewielkiej kamienicy, większego biurowca czy galerii handlowej albo zarządzanie wielkim osiedlem z rozbudowaną infrastrukturą, na którym mieszkają setki ludzi. Zawsze jednak zajęcie to jest przede wszystkim bardzo złożone i bardzo odpowiedzialne. Z uwagi na dużą liczbę obowiązków, zarządcą na pewno nie może zostać ktokolwiek. Koniecznie są do tego nie tylko stosowne kwalifikacje i umiejętności, ale i uprawnienia i, wymagane przez polskie prawo, ubezpieczenie, z którego pokryje się ewentualne straty właściciela nieruchomości.

 

Zarządzeni nieruchomościami – do czego się sprowadza i jakie są główne obowiązki zarządcy?

Czym jednak dokładnie zajmuje się typowy zarządca, że jego praca uznawana jest za tak trudną? Zarządca nie tylko planuje inwestycje i dba, by obiekt zawsze był w doskonałym stanie, ale i zajmuje się wszystkimi sprawami związanymi z administracją. To od zarządcy w dużej mierze zależy też to, jak wysokie będą czynsze za mieszkania czy lokale przeznaczone pod prowadzenie działalności gospodarczej lub sklepu. Zazwyczaj powinien szukać on przysłowiowego złotego środka między atrakcyjną ceną, a dodatkowymi usługami, które zwiększą komfort mieszkania czy pracy.

Zarządca musi pamiętać nie tylko o wszystkich kontrolach, pracach remontowych, odnawianiu elewacji i klatek schodowych, ale również i zarządzaniu zielenią wokół nieruchomości czy nawet sprzedażą powierzchni reklamowych na osiedlu.

Doświadczeni zarządcy zazwyczaj świetnie radzą sobie ze wszystkimi obowiązkami, jednak również i oni chętnie korzystają z możliwej pomocy. Nie do przecenienia są przede wszystkim fachowe aplikacje komputerowe do zarządzania i gromadzenia dokumentacji dotyczącej obiektu. Przydają się one przede wszystkim tym fachowcom, którzy zarządzają największymi osiedlami. Dobra aplikacja pozwala im zaoszczędzić sporo czasu i cennej energii, którą przeznaczyć mogą na rozwiązywanie prawdziwych problemów.

 

Komu powierzyć zarządzanie nieruchomością?

Z uwagi na to, że zarządzanie nieruchomościami jest tak odpowiedzialnym i złożonym zajęciem, pracy nie można powierzyć niedoświadczonym i niewykształconym osobom. Zanim zatrudni się zarządcę, warto dobrze zapoznać się z jego CV, poszukać opinii na jego temat, poprosić o opinię osoby, które już korzystały z jego usług.

W przypadku dużych obiektów, przy których w grę wchodzą już duże pieniądze, warto rozważyć możliwość zatrudnienia nie osoby, lecz firmy, która zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami. Zatrudnieni w niej profesjonaliści z pewnością poradzą sobie nawet z największymi obiektami i sprostają oczekiwaniom także tych najbardziej wymagających klientów.

Jak właściwie wybrać...

Zarządzanie zwłaszcza dużymi i drogimi nieruchomościami nie jest na pewno...

Zarządca nieruchomości...

Zarządzanie nieruchomościami to bardzo szerokie pojęcie, bo oznaczać może tak...

Zobacz także

dalmierze

Polecamy