Zarządca nieruchomości – odpowiedzialne i prestiżowe zajęcie

Zarządzanie nieruchomościami to bardzo szerokie pojęcie, bo oznaczać może tak samo nadzorowanie niewielkiej kamienicy, większego biurowca czy galerii handlowej albo zarządzanie wielkim osiedlem z rozbudowaną infrastrukturą, na którym mieszkają setki ludzi. Zawsze jednak zajęcie to jest przede wszystkim bardzo złożone i bardzo odpowiedzialne. Z uwagi na dużą liczbę obowiązków, zarządcą na pewno nie może zostać ktokolwiek. Koniecznie są do tego nie tylko stosowne kwalifikacje i umiejętności, ale i uprawnienia i, wymagane przez polskie prawo, ubezpieczenie, z którego pokryje się ewentualne straty właściciela nieruchomości.

 

Zarządzeni nieruchomościami – do czego się sprowadza i jakie są główne obowiązki zarządcy?

Czym jednak dokładnie zajmuje się typowy zarządca, że jego praca uznawana jest za tak trudną? Zarządca nie tylko planuje inwestycje i dba, by obiekt zawsze był w doskonałym stanie, ale i zajmuje się wszystkimi sprawami związanymi z administracją. To od zarządcy w dużej mierze zależy też to, jak wysokie będą czynsze za mieszkania czy lokale przeznaczone pod prowadzenie działalności gospodarczej lub sklepu. Zazwyczaj powinien szukać on przysłowiowego złotego środka między atrakcyjną ceną, a dodatkowymi usługami, które zwiększą komfort mieszkania czy pracy.

Zarządca musi pamiętać nie tylko o wszystkich kontrolach, pracach remontowych, odnawianiu elewacji i klatek schodowych, ale również i zarządzaniu zielenią wokół nieruchomości czy nawet sprzedażą powierzchni reklamowych na osiedlu.

Doświadczeni zarządcy zazwyczaj świetnie radzą sobie ze wszystkimi obowiązkami, jednak również i oni chętnie korzystają z możliwej pomocy. Nie do przecenienia są przede wszystkim fachowe aplikacje komputerowe do zarządzania i gromadzenia dokumentacji dotyczącej obiektu. Przydają się one przede wszystkim tym fachowcom, którzy zarządzają największymi osiedlami. Dobra aplikacja pozwala im zaoszczędzić sporo czasu i cennej energii, którą przeznaczyć mogą na rozwiązywanie prawdziwych problemów.

 

Komu powierzyć zarządzanie nieruchomością?

Z uwagi na to, że zarządzanie nieruchomościami jest tak odpowiedzialnym i złożonym zajęciem, pracy nie można powierzyć niedoświadczonym i niewykształconym osobom. Zanim zatrudni się zarządcę, warto dobrze zapoznać się z jego CV, poszukać opinii na jego temat, poprosić o opinię osoby, które już korzystały z jego usług.

W przypadku dużych obiektów, przy których w grę wchodzą już duże pieniądze, warto rozważyć możliwość zatrudnienia nie osoby, lecz firmy, która zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami. Zatrudnieni w niej profesjonaliści z pewnością poradzą sobie nawet z największymi obiektami i sprostają oczekiwaniom także tych najbardziej wymagających klientów.

Jakie cechy powinien mieć...

Zarządzanie nieruchomościami to niewątpliwie zajęcie bardzo odpowiedzialne, a...

Efektywne zarządzanie...

Zarządzanie nieruchomością sprowadza się nie tylko do podstawowych funkcji...

Zobacz także

Polecamy