Zarządzanie nieruchomościami postkomunalnymi

Nieruchomości i lokale postkomunalne wciąż jeszcze rządzą się swoimi prawami. Zgodnie z ustawą o własności lokali z 1995 roku, osoby zajmujące poszczególne mieszkania, miały prawo je wykupić z dużą bonifikatą, która w wielu wypadkach przekraczała nawet 90 procent wartości mieszkania. Chociaż jednak mieszkańcy mogli oficjalnie stać się właścicielami lokali, to jednak wciąż wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, jakie z tego tytułu przysługują im prawa i obowiązki. Warto pamiętać, że kupując lokal, zyskuje się nie tylko prawo do niego, ale zostaje się również współwłaścicielem całej nieruchomości. Zgodnie z tym, wcale nie ma konieczności, by całym obiektem w dalszym ciągu zarządzała z korzyścią dla siebie gmina. Zamiast tego nowi współwłaściciele mogą zdecydować się na zatrudnienie profesjonalnego zarządcy, który zajmie się wszystkimi kwestiami administracyjnymi, jak również i kwestiami prawnymi czy związanymi z konserwacją obiektu i ewentualnymi remontami.

 

Ryzyko, ryzyko i jeszcze raz ryzyko

Zarządzanie nieruchomością poskomunalną wbrew pozorom wcale nie jest takim łakomym kąskiem dla doświadczonych specjalistów. Ci, którzy w branży obecni są od lat doskonale wiedzą, jakie niebezpieczeństwa i trudności wiązać się mogą z podjęciem tego typu pracy. Przede wszystkim liczyć się trzeba z tym, że nie do końca zostały uregulowane wszystkie formalności. W takich wypadkach zarządca musi zadbać o to, by wszystkie te kwestie wyjaśnić i wprowadzić porządek do nierzadko bardzo mocno zaniedbanej dokumentacji. Liczyć się trzeba także z tym, że współwłaściciele to nierzadko osoby, które nie mają imponujących dochodów. Członkowie takich wspólnot nie tylko nie będą w stanie zaoferować zarządcy godziwego wynagrodzenia, ale również i nie będzie ich stać na przeprowadzenie niezbędnych remontów w domu. Stan techniczny obiektu również może okazać się kolejnym problemem dla przyszłego zarządcy. Jeśli obiekt jest w złym stanie, a zdarza się to w przypadku wielu nieruchomości postkomunalnych, lepiej jest się dobrze zastanowić, zanim podejmie się pracę przy zarządzaniu takim obiektem. Nie tylko trzeba będzie wówczas walczyć o dodatkowe fundusze, ale przy okazji weźmie się na siebie wiele nowych obowiązków.

 

Na co warto zwrócić uwagę, zanim złoży się swoją ofertę?

Właśnie dlatego zanim weźmie się pod uwagę możliwość zarządzania tego typu nieruchomością, najlepiej jest zebrać możliwie najwięcej informacji na jej temat. Gdy jednak mimo wszystko ma się ochotę spróbować takiej pracy, warto też dobrze zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami co do wysokości wynagrodzenia. Z uwagi na liczne obowiązki, których bywa znacznie więcej niż w przypadku zarządzania nowszymi nieruchomościami w znacznie lepszym stanie technicznym, śmiało można zażądać wyższej kwoty.

Zarządzanie...

Nieruchomości i lokale postkomunalne wciąż jeszcze rządzą się swoimi prawami...

Jakie cechy powinien mieć...

Zarządzanie nieruchomościami to niewątpliwie zajęcie bardzo odpowiedzialne, a...

Zobacz także

dalmierze

Polecamy