Utrzymanie czystości w budynku

Zarządca budynku zajmuje się nie tylko wszystkimi kwestiami prawnymi, organizacyjnymi i finansowymi i związanymi z naprawami i remontami. Na jego barkach spoczywa również obowiązek utrzymania budynku w doskonałej czystości. Nie tylko planować musi systematyczne remonty, które w perfekcyjnym stanie utrzymają elewację i wnętrza budynku, ale powinien zadbać o zatrudnienie odpowiedniej ekipy sprzątającej, która przez cały rok dbać będzie o czystość na klatkach schodowych i korytarzach.

 

Jak wybrać odpowiednią firmę, która zajmie się sprzątaniem nieruchomości?

Chociaż zatrudnienie sprzątaczek, zakupienie środków czystości czy wynajęcie firmy sprzątającej nie wydaje się skomplikowanym zajęciem, to jednak w rzeczywistości to jedynie pozory. Sprzątanie wiele osób potraktowało już jako fantastyczny biznes, a w samej tylko Warszawie każdego dnia rejestruje się „tylko” 4 tysiące firm określanych jako firmy porządkowe. Łatwo się domyślić, że lwia część z nich szybko upada, a słabo opracowana strategia biznesowa i niskiej jakości usługi są prawdziwą antyreklamą dla profesjonalnych firm, które w sprzątaniu biur, mieszkań czy całych nieruchomości nie mają sobie równych.

 

Na jakiej jednak podstawie zarządca może ocenić, czy dana firma sprzątająca będzie faktycznie dobra i należycie wywiąże się z powierzonych jej obowiązków?

 

Chociaż błędów w zarządzaniu często nie można uniknąć, to jednak można już wykorzystać kilka sprawdzonych trików, które doskonale sprawdzają się w zarządzaniu. W pierwszej kolejności można po prostu porównać oferty. Sugerować trzeba się przy tym nie tyle ceną, ale np. wykorzystywanym w firmie sprzętem i zakresem usług. Warto wziąć też pod uwagę opinie o firmach i dowiedzieć się, jakie inne firmy korzystają z ich usług. Jeśli firma sprzątająca ma grono zaufanych klientów, a jednocześnie kusi wyjątkowo atrakcyjną ofertą, śmiało można podpisać z nią umowę. Początkowo na krótko, a jeśli będzie się sprawdzać, już na dłuższy okres.

 

Dobrym pomysłem będzie też zorganizowanie konkursu w stylu przetargu, w którym pod uwagę będzie się brało usługi kilku różnych firm. Na próbę warto zlecić sprzątanie nieruchomości każdej z nich, a pod uwagę przy ostatecznym wyborze warto wziąć także proponowane ceny. W ten sposób najłatwiej będzie można znaleźć złoty środek między jakością usług a atrakcyjną ceną za usługi sprzątające. Nie sztuką jest bowiem zatrudnić najtańszą firmę, ale znaleźć taką, dzięki której obiekt faktycznie będzie błyszczeć, a korzystający z niego klienci, podobnie jak sam właściciel nieruchomości będą naprawdę zadowoleni z efektów sprzątania.

Zarządzanie...

Nieruchomości i lokale postkomunalne wciąż jeszcze rządzą się swoimi prawami...

Utrzymanie czystości w...

Zarządca budynku zajmuje się nie tylko wszystkimi kwestiami prawnymi...

Zobacz także

dalmierze

Polecamy